- Annka: "Bardzo fajny i ciekawy blog - miło się czyta tak profesjonalnie przygotowane analizy."
- Nanopauza: "Czytałem artykuł o turbosprężarkach i znalazłem tam dokładnie takie informacje jak potrzebowałem. Wielkie dzięki."
- Matteusz: "Efektywnie i kompleksowo podana wiedza, perełka w zalewie internetowych brednii."
Żurawie przemysłowe urządzeniami usprawniającymi każdą pracę
Przemysł ciężki wymaga stałego usprawniania w celu uczynienia go lżejszym. Praca w fabrykach, na halach produkcyjnych czy montażowych sama w sobie nie należy do najlżejszych. Wynika to z charakteru gałęzi przemysłu takich, jak przemysł budowlany, elektromaszynowy, zbrojeniowy czy metalurgiczny. W tych przypadkach, wykonywane czynności wymagają od pracowników używania dużej siły.
Muszą oni, w celu wywiązania się ze swoich obowiązków, pracować przy użyciu różnorodnych urządzeń charakteryzujących się dużą wagą, wielkością oraz małą poręcznością. Na szczęście, sytuacja ta sukcesywnie ulega zmianom, z korzyścią dla pracowników. Zaawansowana technologia pozwala na wprowadzanie rozwiązań, mających na celu automatyzowanie procesów pracy. Przysługują się temu takie urządzenia, jak wysięgniki, żurawie, balansery.
Automatyka polega na tym, by jak najbardziej odciążać fizycznie pracowników. Przenoszenie ciężkich przedmiotów (tzw. ręczny transport bliski) i utrzymywanie ciężkich maszyn coraz częściej staje się zadaniem dla innych urządzeń. Praca człowieka w tym przypadku ogranicza się do wprowadzenia odpowiednich parametrów do komputera oraz elektroniczna obsługa urządzenia. W tym celu znakomicie sprawdzają się żurawie, czyli rozmaite wysięgniki z powodzeniem stosowane w przemyśle. Są one dodatkowo wyposażone w specjalne przyssawki przemysłowe bądź innego rodzaju chwytaki. Wykorzystanie w tej kwestii najnowszych osiągnięć technologicznych, np. techniki próżniowej, jak to ma miejsce w przypadku przyssawek, zapewnia jednocześnie i ergonomię, i bezpieczeństwo podczas wykonywania swojej pracy. Jest to efekt właściwości uszczelniających, które można osiągnąć poprzez wykorzystanie właśnie techniki próżniowej. Ergonomia takich przyssawek, które uzupełniają żurawie oraz inne wysięgniki, polega na tym, że idealnie dopasowują się do kształtu przedmiotu oraz jego powierzchni. Uzyskuje się dzięki temu wysoką gwarancję mocnej przyczepności przyssawki do przedmiotu, nawet, jeśli waży on kilka ton, co bardzo często zdarza się podczas pracy w przemyśle ciężkim. Ponadto, praca z urządzeniem, które podwieszone jest do wysięgnika, staje się dużo bardziej precyzyjna. Nie trzeba zatem tłumaczyć, jak przekłada się to na efekty całej pracy.
Na rynku możemy dzisiaj znaleźć bardzo różnorodne żurawie przemysłowe. W zależności od swojej specyfiki, wspomniany sprzęt charakteryzuje się innymi cechami. Warto wspomnieć o najciekawszych urządzeniach w tym kontekście. Wyróżnia się żurawie m.in.:
- słupowe
- sterowane radiowo
- warsztatowe
- obrotowe przyścienne i słupowe
- przyścienne
- samojezdne
Bez względu na rodzaj, zadania, jakie przyjmują na siebie żurawie przemysłowe, bezpośrednio wiążą się z bezpieczeństwem oraz ergonomią pracy. W sytuacji, gdy człowiek dźwiga ciężkie maszyny, urządzenia, rozmaite przedmioty, zwłaszcza po kilka godzin każdego dnia, narażony jest na poważne zagrożenie zdrowia, a nawet życia. Taka praca absolutnie nie jest zgodna z zasadami ergonomii. Jednak wprowadzenia do procesu pracy wysięgników, np. żurawi, zdecydowanie usprawnia wykonywane czynności, czyniąc je lżejszymi i bezpieczniejszymi. Ma to bezpośrednie przełożenie na efekty pracy w przemyśle ciężkim. Zastosowanie takich rozwiązań ma zasadność w przypadku pracy z narzędziami, których nie da się zaprojektować w taki sposób, by zapewniały ergonomię oraz bezpieczeństwo. W związku z tym, metody pracy powinny być usprawniane w każdym miejscu pracy, szczególnie jeśli jest tu mowa o pracy w fabryce, na halach przemysłowych itp. Powinno zależeć na tym właścicielom zakładów pracy. Dzięki wprowadzaniu nowoczesnej technologii, nie tylko zapewniają swoim pracownikom najwyższy poziom bezpieczeństwa oraz komfortu podczas wywiązywania się ze swoich obowiązków, ale także ulepszają efekty pracy. Staje się ona wydajniejsza, prostsza, mniej obciążająca człowieka oraz chroniącą go przed utratą zdrowia, a w niektórych przypadkach nawet życia. Sam proces pracy jest zdecydowanie szybszy, taśmy produkcyjne pracują ze zdwojoną prędkością. A zatem, w interesie każdego właściciela danego zakładu pracy powinno leżeć usprawnienie procesu produkcyjnego poprzez maksymalna automatyzację. O zastosowaniu samych żurawi można doczytać na stronie http://www.dalmec.pl/pl/przyklady-zastosowan,222.html, ponieważ wiedza jest istotnym czynnkiem przy odnoszeniu jakiegokolwiek sukcesu. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że żurawie rzeczywiście są przydatnymi i potrzebnymi urządzeniami.
Nieuzasadniona jest obawa, że proces automatyzacji w każdej firmie przyczynia się do redukcji liczby etatów. Każdy odpowiednio wykwalifikowany pracownik, szczególnie taki, który posiada dużą wiedzę oraz umiejętności praktyczne uzyskane ma skutek wieloletniej pracy zawodowej, jest na wagę złota. Praca nawet najnowocześniejszej maszyny musi być nadzorowana oraz kierowana przez człowieka. W przypadku urządzeń, jakimi są żurawie przemysłowe, ważne jest, by odpowiednio przeszkolony pracownik potrafił wprowadzić właściwe parametry do komputera tak, by żuraw zadziałał. Poza tym, jeśli wysięgniki służą do przenoszenia bądź podtrzymywania rozmaitych sprzętów, potrzebny jest pracownik, aby następnie obsłużył ten właśnie sprzęt. Manipulatory, żurawie, czy balansery służą przede wszystkim fizycznemu odciążeniu człowieka. Ich dodatkowa zaletę stanowi fakt, że w procesie ich konstruowania pracują najwięksi specjaliści posiadający wieloletnie doświadczenie w konstruowania tego typu nowinek technologicznych. Ich rodzaj dobiera się m.in. ze względu na wielkość ciężaru, jaki będą dźwigać. W związku z tym, można nabyć żurawie, których udźwig wynosi, np. do 2 lub 5 ton. Jak zatem widać, pomoc, jaką zapewniają wysięgniki jest nieoceniona dla człowieka. Nikt nie byłby w stanie podnieść, przy użyciu tylko własnej siły fizycznej, przedmiotu, który waży 5000 kilogramów! Z pomocą żurawia staje się to możliwe.
Bezsprzecznie warto inwestować w nowoczesną technologię. Z ogromnym powodzeniem jest ona stosowana na całym świecie. Automatyzacja procesu pracy przynosi bowiem wiele obopólnych korzyści ? zarówno właścicielom fabryk, jak i samym pracownikom, którzy ? dosłownie ? najbardziej to odczuwają. Praca, która jest nie tylko lżejsza, ale też bezpieczniejsza, przekłada się na bardziej zadowalające efekty końcowe. Nowoczesne rozwiązania technologiczne czynią każdą pracę szybszą i dokładniejszą. Jednocześnie, sami pracownicy wywiązują się ze swoich obowiązków bardziej wydajnie. W tej kwestii sprawdza się stara zasada, że pracownik wypoczęty, to pracownik, który zdecydowanie lepiej pracuje, a inwestycja w innowacyjne technologie, to inwestycja w sukces firmy.