Demo Image

Nasz blog

Blog bardzo nie klasyczny.

Znajdziesz tu wiele informacji na przeróżne tematy pisane przez specjalistów z danej dziedziny.

zapraszamy do lektury i mamy nadzieje że przypadnie ci do gustu nasz blog

Zapłonniki

artykuł poświęcony zapłonnikom w żarówkach ksenonowych

przejdź do zapłonniki

narzędzia

gdzie dostać potrzebne narzędzia

przejdź do narzędzia

Demo Image

  • Annka: "Bardzo fajny i ciekawy blog - miło się czyta tak profesjonalnie przygotowane analizy."
  • Nanopauza: "Czytałem artykuł o turbosprężarkach i znalazłem tam dokładnie takie informacje jak potrzebowałem. Wielkie dzięki."
  • Matteusz: "Efektywnie i kompleksowo podana wiedza, perełka w zalewie internetowych brednii."
  • 02/05 Nowa szata

   Trochę przebudowałem zawartość i interfejs bloga. Mam nadzieję, że Wam się spodoba.

  • 02/05 Kolejne newsy

   Kolejne wpisy dodane zapraszam do dyskutowania i komentowania.

  • newsy
  • blog
  • informatyka
  • it
  • grafika
  • technologia
  • Polska
  • rodzina
  • www
 • Demo Image

  Wiadomości ze świata sztuki

  Świeże informację ze świata sztuki pisane przez naszych zaprzyjaźnionych plastyków

 • Demo Image

  Najnowsze nowinki naukowe

  Zapewniamy ci stały dostęp do wiedzy technicznej dzięki czemu nie będziesz już w tyle

 • Demo Image

  To jakiej muzyki słuchać?

  Dzięki naszym artykułom dowiesz się co się dzieje w świecie muzyki

 • Demo Image

  Co się dzieje na świecie!

  Nasi publicyście zadbają aby żadne ważne wydarzenie cię nie ominęło i byś zawsze był najlepiej poinformowany

Po co nam operaty szacunkowe?

operaty szacunkoweKażda wycena nieruchomości, bez względu na to czy jest to wycena domu czy mieszkania, zawsze jest wykonywana dla konkretnego i ściśle określonego celu, który jest zawarty w operacie szacunkowym ? autorskiej opinii rzeczoznawcy majątkowego na temat konkretnego obiektu. O celu wyceny za każdym razem decyduje zleceniodawca, dlatego też ważne jest aby wyraźnie go zakomunikował. Jest to o tyle ważne, że według celu rzeczoznawca majątkowy wybiera sobie metodę i technikę szacowania oraz sposób określania wartości nieruchomości, który może odnosić się nie tylko do mieszkań czy domów, ale także działek, lokali użytkowych, gruntów, budynków, magazynów, a nawet maszyn, które są nierozerwalnie związane z określoną działką czy nieruchomością. Pierwotnie szacowanie wykorzystywane było głównie do celów państwowych, a w przypadku interesów Skarbu Państwa oraz jednostek samorządu terytorialnego zawsze były obowiązkowe i obostrzone przepisami prawa, jednak współcześnie sporządzanie wyceny domów czy mieszkań stało się powszechne i dostępne także dla prywatnych obywateli.

Szacowania wartości można podjąć się także na własną rękę, próbując porównywać oferty znajdujące się na stronach internetowych lub korzystając z darmowych wyceniarek znajdujących się obecnie już niemal na każdej stronie www doradców do spraw nieruchomości czy rzeczoznawców majątkowych, jednak tego typu działania są niepolecane ze względu na to, że obarczone są dużym marginesem błędu, nie odzwierciedlają faktycznego stanu rynku oraz trendów w nim panujących oraz nie mają żadnej mocy prawnej. Dlatego też, nawet bez określonej ustawowo przyczyny, warto zasięgnąć opinii specjalisty, przede wszystkim z troski o własne interesy. Nieznajomość prawdziwej wartości posiadanego przez siebie majątku, którym jest przecież każde własnościowe mieszkanie, dom, lokal użytkowy czy działka budowlana, może skutkować nietrafionymi decyzjami inwestycyjnymi oraz utratą cennych funduszy czy finansowego zabezpieczenia na przyszłość. Wiążąca obie strony umowa kupna-sprzedaży powinna być bowiem taka, aby kupujący miał świadomość, że nie zyskuje obiektu, który ma jakiekolwiek prawne obciążenia czy zdecydowanie zawyżoną cenę, natomiast sprzedawca był pewny, że sprzedał swoją nieruchomość za odpowiednią kwotę a nie za półdarmo oraz za cenę, która jest atrakcyjna dla potencjalnych nabywców.

Zdarza się bowiem czasami, że sprzedający poszukuje klienta latami, ponieważ jego oferta jest albo nieadekwatna do stanu faktycznego, albo zupełnie nie odpowiada możliwościom finansowym uczestników rynku. Wiadomo w końcu, że wycena domu nie zawsze musi odpowiadać temu, co dzieje się w głowach potencjalnych kupców, a czasami o wartości majątku decyduje to, ile jest w stanie zapłacić za niego konsument. Podobnie zresztą odbywa się to w przestrzeni sztuki, gdzie wartość obrazu jest wprost proporcjonalna do ceny, którą oferuje za niego muzeum czy prywatny nabywca. Opinia rzeczoznawcy jest istotna także w przypadku prowadzenia przez organ urzędowy postępowania dotyczącego posiadanych przez nas nieruchomości oraz wtedy, kiedy chcemy zweryfikować ocenę jednego rzeczoznawcy z opinią innego. Zawsze dobrze jest bowiem skonfrontować czy porównać oficjalne stanowisko z opinią niezależnego rzeczoznawcy. Operat szacunkowy jest zawsze tworzony według określonego celu, który może się różnić w zależności od zleceniodawcy, jego oczekiwań oraz potrzeb. Powody różnią się także w zależności od tego czy są tworzone dla osób fizycznych, dla jednostek samorządu terytorialnego czy też dla urzędów skarbowych. O czynnikach wpływających na wycenę przeczytamy pod adresem http://www.walor-nieruchomosci.pl/. Warto również zwrócić się z takim pytaniem do rzeczoznawcy, który udzieli nam informacji z pierwszej ręki.

rzeczoznawca nieruchomościDla tych ostatnich najczęściej bowiem operat szacunkowy powstaje z konieczności określenia wartości dla potrzeb podatkowych, rzeczoznawcy zwykle też występują w postępowaniu podatkowym w roli biegłego, trochę inaczej odbywa się to w sytuacji pojedynczych osób fizycznych, które zlecają dokonanie wyceny, aby możliwe było wynegocjowanie ceny sprzedaży lub zakupu nieruchomości na wolnym rynku, zabezpieczenie wierzytelności kredytodawcy, ustalenie prawidłowej wysokości sumy ubezpieczenia nieruchomości, sprawiedliwe podzielenie majątku, uzyskanie odszkodowania za wywłaszczenie lub czasowe zajęcie nieruchomości, odwołanie się od urzędowych decyzji jednostki samorządowej względem obiektów, zniesienie współwłasności czy określenie wysokości podatku od spadku i darowizny lub opłat wynikających z tytułu użytkowania wieczystego. W przypadku samorządu terytorialnego operaty szacunkowe powstają zazwyczaj po to, aby było możliwe ustalenie ceny wywoławczej przy sprzedaży w trybie przetargowym, określenie wartości nieruchomości dla oddania w użytkowanie wieczyste i aktualizacji opłat z tego tytułu, sprzedanie mieszkań i lokali użytkowych ich dotychczasowym najemcom, określenie ceny sprzedaży nieruchomości użytkownikowi wieczystemu, oszacowanie wysokości odszkodowania za wywłaszczenie nieruchomości, ustalanie opłat i odszkodowań wywołanych zmianą miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego czy też określenie wysokości należności za wyłączenie gruntu rolnego lub leśnego z produkcji.

Dlaczego więc w niektórych okolicznościach przy transakcjach kupna-sprzedaży nieruchomości warto zdecydować się na zamówienie profesjonalnie sporządzonego operatu szacunkowego? Głównie dlatego, że bardzo często samodzielnie nie jesteśmy w stanie przyjrzeć się wszystkim najważniejszym aspektom konkretnej nieruchomości. Aby nie kupować przysłowiowego kota w worku i nie sprzedać swojego atrakcyjnego majątku za zbyt niską cenę albo nie nabyć działki czy domu z jakimś felerem, warto zachować przynajmniej minimum przezorności. Warto wiedzieć, że do obrotu bardzo często trafiają nieruchomości z jakąś niezauważalną na pierwszy rzut oka wadą lub każdą inną cechą, która obniża rzeczywistą wartość przez co docelowa oferta tylko pozornie wydaje się być bardzo atrakcyjna i korzystna. Wycena domu sporządzona przez fachowca może więc ochronić nas przed ewentualnym błędem inwestycyjnym, utratą pieniędzy oraz cennego zabezpieczenia finansowego, które mogłoby być przecież wykorzystane w przyszłości i sprzedane czy kupione na bardziej przyjaznych warunkach.

Icon Muzyka
Icon Świat
Icon Sztuka
Icon Nauka