Demo Image

Nasz blog

Blog bardzo nie klasyczny.

Znajdziesz tu wiele informacji na przeróżne tematy pisane przez specjalistów z danej dziedziny.

zapraszamy do lektury i mamy nadzieje że przypadnie ci do gustu nasz blog

Zapłonniki

artykuł poświęcony zapłonnikom w żarówkach ksenonowych

przejdź do zapłonniki

narzędzia

gdzie dostać potrzebne narzędzia

przejdź do narzędzia

Demo Image

  • Annka: "Bardzo fajny i ciekawy blog - miło się czyta tak profesjonalnie przygotowane analizy."
  • Nanopauza: "Czytałem artykuł o turbosprężarkach i znalazłem tam dokładnie takie informacje jak potrzebowałem. Wielkie dzięki."
  • Matteusz: "Efektywnie i kompleksowo podana wiedza, perełka w zalewie internetowych brednii."
  • 02/05 Nowa szata

   Trochę przebudowałem zawartość i interfejs bloga. Mam nadzieję, że Wam się spodoba.

  • 02/05 Kolejne newsy

   Kolejne wpisy dodane zapraszam do dyskutowania i komentowania.

  • newsy
  • blog
  • informatyka
  • it
  • grafika
  • technologia
  • Polska
  • rodzina
  • www
 • Demo Image

  Wiadomości ze świata sztuki

  Świeże informację ze świata sztuki pisane przez naszych zaprzyjaźnionych plastyków

 • Demo Image

  Najnowsze nowinki naukowe

  Zapewniamy ci stały dostęp do wiedzy technicznej dzięki czemu nie będziesz już w tyle

 • Demo Image

  To jakiej muzyki słuchać?

  Dzięki naszym artykułom dowiesz się co się dzieje w świecie muzyki

 • Demo Image

  Co się dzieje na świecie!

  Nasi publicyście zadbają aby żadne ważne wydarzenie cię nie ominęło i byś zawsze był najlepiej poinformowany

Tresura psa krok po kroku

 

Psy są jednymi z nielicznych zwierząt domowych, dla których nauka różnych sztuczek czy szlifowanie dobrych przyzwyczajeń szybko staje się dobrą zabawą. Pies chętnie podejmuje interakcję z człowiekiem nawet wtedy, gdy ma zaledwie kilka tygodni czy miesięcy. Co więcej, młode szczeniaki mimo częstej nadpobudliwości ruchowej nierzadko same zabiegają o zainteresowanie człowieka. Wtedy najszybciej i najłatwiej za pomocą różnych metod można wytresować zwierzaka pod kątem pożądanych zachowań czy też psiego charakteru. Podstawowe zasady tresury psa sprowadzają się przede wszystkim do systematyczności i zaangażowania człowieka. Nie od razu Rzym zbudowano, a i tresura psa nie dobiegnie końca z dnia na dzień. Warto zatem wiedzieć, że podjęcie się wyzwania związanego z tresurą zwierzęcia domowego musi trochę potrwać. Z drugiej strony, ćwiczenia wykonywane razem z naszym pupilem często okazują się być przyjemne nie tylko dla psa, ale także dla człowieka. Rozpoczynając trening z naszym podopiecznym należy zatem pamiętać o kilku ważnych elementach, których poznanie oraz przestrzeganie może szybko wpłynąć na pojawiające się efekty.

 

Miejsce do spania ? jak nauczyć zwierzaka spania w legowisku

Większość miłośników zwierząt nie zdaje sobie sprawy z tego, jak ważna jest nauka związana z miejscem spania naszego pupila. Małe szczeniaki szybko przyzwyczajają się do spania w łóżku czy na kanapie właścicieli i początkowo z reguły człowiek na takie zachowanie przyzwala. Problem pojawia się kilka miesięcy później, kiedy zwierzak kilkakrotnie zwiększa swoją masę i rozmiary. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że oduczenie wcześniejszych przyzwyczajeń może okazać się wprost niemożliwe. Pies dostaje w pewnym momencie sprzeczny komunikat, którego nie jest w stanie przyswoić. Jak zatem rozwiązać taki problem? Przede wszystkim należy myśleć zawczasu o tym, jak przyuczyć zwierzaka do spania w legowisku/. Pierwszym krokiem jest oczywiście zakupienie wspomnianego produktu. Warto pamiętać, by legowisko od razu było przystosowane do wymiarów dorosłego psa. Miejsce do spania powinno być przede wszystkim przytulne, ciepłe i ciche. Jednocześnie pies leżąc na posłaniu musi widzieć wszystko to, co dzieje się dookoła. Najlepiej sprawdzają się zatem lokalizacje w pobliżu kanapy (dzięki temu zwierzak jest blisko człowieka) czy miejsca przy drzwiach wejściowych, by pupil mógł kontrolować osoby wchodzące przez drzwi do mieszkania czy domu.

Smycze dla psa ? nauka wyprowadzania na spacer

Spacer jest jedną z tych rzeczy, bez których zarówno właściciel psa, jak i sam zainteresowany zwierzak nie mogą się obyć. Osoba nielubiąca spacerować nie powinna decydować się zatem na kupno szczeniaka czy starszego już pieska. Nauka wyprowadzania na spacer rozpoczyna się od wyboru odpowiedniej smyczy. Wbrew pozorom dobrze dobrane smycze dla psa mogą znacznie poprawić komfort spacerowiczów. Przede wszystkim należy zadbać oczywiście o sprawienie pupilowi obroży. Ta nie może zbyt luźno opierać się na szyi psiaka (by zwierzak jej nie ściągnął), ale równocześnie trzeba uważać, by nie założyć jej zbyt ciasno. Przyjmuje się, że pomiędzy obrożę a szyję psa swobodnie powinna wejść ręka dorosłego człowieka. Smycz powinna być z kolei dobierana pod względem wielkości oraz siły zwierzaka. W przypadku większych psów doskonale sprawdzają się smycze łańcuchowe. Mniejsze zwierzaki ?okiełzna? się za pomocą standardowej smyczy. Ważne jest przede wszystkim to, by nauczyć pupila chodzenia ?przy nodze?. Dopiero wtedy właściciel może pozwolić sobie na wybranie się do parku czy na polanę, gdzie pies będzie mógł się swobodnie wybiegać. Z wychodzeniem na spacer wiąże się oczywiście załatwianie potrzeb fizjologicznych.

Wychodzenie na spacer a potrzeby fizjologiczne

Małe psy nie zdają sobie sprawy z tego, że dom nie jest miejscem, w którym zwierzęta radzą sobie z potrzebami fizjologicznymi. Należy zatem zawczasu zadbać o to, by pupil nauczył się ?załatwiania? poza domem. W teorii brzmi to banalnie. Jak jednak właściciel może poradzić sobie z takim zagadnieniem w praktyce? Przede wszystkim należy obserwować swojego pupila. Spacery warto organizować niedługo po zjedzonym posiłku lub wtedy, gdy zwierzak wybudzi się z dłuższej drzemki. Zazwyczaj na efekty nie trzeba czekać długo. Ważne jest natomiast to, by nie realizować kar cielesnych, jeśli zwierzak raz czy dwa załatwi się w domu. W takiej sytuacji najlepiej także zabrać go na podwórko. Najłatwiejszym sposobem jest zresztą pokazanie pupilowi zachowań innych zwierzaków przebywających na dworze. W takich sytuacjach pies instynktownie szybko uczy się podstawowych zasad.

Metoda nagradzania czy metoda karcenia

Metoda karcenia w pewnym sensie sprawdza się w przypadku nauki załatwiania potrzeb fizjologicznych na dworze. Jeśli pies nagminnie robi to w domu, należy zasygnalizować mu swoje niezadowolenie. Zabronione są oczywiście kary cielesne, które tylko pogorszą sprawę. Jak zatem reagować w takich sytuacjach? Dobrym rozwiązaniem jest na przykład uderzenie w stół czy zaprowadzenie pupila na zewnątrz. W innych przypadkach o wiele sensowniejsze okazuje się być oczywiście stosowanie metody nagradzania. Komunikaty takie jak ?siad?, ?podaj? czy ?aport? wcześniej czy później zaczną dla zwierzaka ?coś? znaczyć. Za każdą dobrze wykonaną komendę warto wtedy podarować pupilowi przysmak dla psa, który można kupić w każdym sklepie zoologicznym czy nawet w zoologicznych punktach online. Nagradzanie jest również bardzo istotne w przypadku kąpieli. Bywają bowiem sytuacje, w których zwierzaka trzeba wykąpać, a ten nierzadko jest temu po prostu nieprzychylny. Po każdym takim zdarzeniu ? jeśli pies zachowuje się spokojnie ? warto nagrodzić go nową zabawką czy smaczną przekąską.

Tresura psa nie jest wcale skomplikowana i nie wymaga wielu umiejętności ze strony właściciela. Inaczej jest natomiast z zaangażowaniem, którym każda osoba ucząca zwierzaka powinna się jak najbardziej wykazać. Warto pamiętać o kilku najważniejszych wskazówkach, które rzeczywiście mogą pomóc odnieść sukces.  

 

Icon Muzyka
Icon Świat
Icon Sztuka
Icon Nauka